Seviyeli sohbet

Hayatta herşeyin bir usulü bir yolu yordamı vardır. Biri ile konuşurken, sohbet ederken, tartışırken şakalaşırken ve benzeri durumlarda herşeyin bir usulü vardır. Yaşadığımız gezegende en üstün canlı varlık olmamıza rağmen bir çok zaman bunu inkar edercesine aksi davranışta bulunan insanları görünce insanlıktan utanmamak elde değil. 

İnsanların konuşarak anlaştığı gerçekliği ıspat istemezken, koklaşarak anlaşabilen hayvanların bir çok zaman insanoğlundan daha nazik olabildiğini görebiliyoruz. Bu durumda insanlar acaba Evren’in dengesi ilemi oynuyor ? 

Düşünme yeteneğine rağmen, aklı fikri olan bir insan neden oluyorda iyiyi kötüyü ayırt edebilmesine rağmen doğru yolu göremiyor veya görmezden geliyor anlayabilmiş değilim. 

Karşılıklı sohbet eden iki farklı görüşe sahip insan, fikir ayrılığı olsa bile saygı çerçevesinde söyleşilerini sürdürmesinin zor olduğu bir zamanda yaşıyoruz. İnsanlar mantık ile düşünüp karar verip ona göre hareket ederler. Ama kendi mantığının her zaman en doğru olduğunu düşünürler. Oysa başkalarının fikir düşünce be özgürlüklerine saygı duymak mantığın en mükemmel halde kullanılmasıdır. 

Bazen insanlar ikili veya daha çoklu sohbet ortamlarında konuya hakim olmadan birden damdan düşercesine konuya müdahil olabiliyorlar. Oysa sohbetin ana fikrinin ne olduğunu bilmek lazım. 

Kişi bir söyleşiye müdahil olmadan önce söz edilen geçmiş konulara hakim değilse dinlemek izlemek daha doğru ve iyi olandır. Bir sohbete müdahil olunacağı “zaman” ne zamandır bunu düşünmek veya, ne gibi bir polemik yaratıcı cümle ile teşvik edebilirim diye düşünmek yerine, ilgi alanımdamı ? yoksa bilgi sahibi olduğum bir konumu, ortam müsait mi? gibisinden düşünmesi gerekmezmi?

İmtetnet üzerinde bulunan binlerce turkchat sitesi vardır. Bu Web sayfaları genelde tanışma, yalnızlık, stres atma gibi sebepler  ile bir araya gelen şahısların oluşturduğu ortamlardır. Bu tür internet ortamlarında seviyeli sohbet edilmesi o ortamı diğerlerinden farklı yapar. Maleceğiz günümüzde bu anlayışa sahip olan pek az turkchat sitesi vardır. Sadece görünüş olarak seviyeyi ön planda tuttuğunu söyleyen ama user gelsinde ne amaçla kalırsa kalsın görüşü çok çok daha hakimdir. Daha doğrusu seviyeli ortam oluşturmakta çok kalabalık chat odaları ortam oluşturma düşüncesi hakim durumda. Hal böyle olunca eski ortamları aramamak elde değil. Benim düşüncem, bir ortam oluşturma gayreti içerisinde olan bir site olarak bu öngörüşten asla vazgeçmemek. Her ne olursa olsun kalabalık’tan çok karakteri olan topluluk hedefi ile yola çıkmak devam etmek böyle sürdürmektir. 

Bu tür durumlarda kısaca insan kendisini bilmeden salça durumuna koymuş olabilir, Böyle ofsayt durumlara düşmekte var. 

Bir kişi önce kendini bilmeli, edep adap sahibi olmalı. Sevgi ve saygı kavramlarını üzerine bir elbise gibi oturtmalıdır. Zira edep en güzel elbisedir. Bir ortamda kendini bilir biri olarak bilinmekmi önemli yoksa salça olarak adledilmek mi kararı siz verin. 

Sözün özü şudur’ki dürüstlük, saygı ve sevgi her zaman bir insanda bulunması gereken en üstün özelliklerdir. 

Nerede olursak olalım Real yada sanal farketmez, bir toplum içerisinde olgun, kendini bilen, bir duruşa sahip olan Kişiler her zaman saygı görür. Bunu yapmak hiç zor değil. Sadece insanları sevmek. İnsanları sevdiğiniz zaman kormaya cesaretiniz olmayacak. Sevgi bütün kalplerin anahtarıdır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
208 okuma
25 Nisan, 2019
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?