Sohbet hitap şekilleri

Turkchat odaları Sohbetlerde Karşıdakine Hitap Yolları 

Konuşma esnasında en önemli şeylerden bir tanesi kullanılan dildir. Karşıdaki kişinin sahip olduğu karaktere ve yaşam tarzına uygun bir hitap şekli kullanılırsa, kişinin konuşmadan keyif alacağı söz konusu olacaktır. Hitabın karşıyı rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması ve onun hoşuna gidecek bir kelimenin dile getirilmesi, kendini iyi hissetmesine sebebiyet verecektir. Konuşma esnasında samimi bir dilin kullanılması iletişim gücünü arttıracaktır. İletişim gücünün yüksek olması, iki tarafın birbirini daha iyi bir şekilde dinlemesine sebebiyet verecektir. Övgü dolu bir hitabın kullanılması sohbetin samimiyet boyutuna varmasına yardımcı olacaktır. İnsanların genellikle birbirleri hakkında ön yargıları çabuk oluşmaktadır. Bunu yenebilmek ve önüne geçebilmek için, karşıdaki kişinin hoşuna gidecek sözcüklerle çağrım yapılmalıdır.
Samimi Hitap Çeşitleri Nelerdir? 

Konuşma esnasında açık cümlelerle konuşmak, aradaki samimiyeti arttıracaktır. Üstü kapalı cümlelerin kullanılmaması gerekmektedir. Kullanıldığı takdirde karşı tarafın aklında yanlış şeylerin belirmesi aradaki muhabbetin kötü bir hal almasını sağlayacaktır. Bu yüzden daha yalın bir dille hitabın oluşması gerekmektedir. Eğer birden fazla kişiyle muhabbet ediliyorsa kişinin vücut dilini kullanması gerekmektedir. Vücut dili kişinin kendini en iyi şekilde ifade etmesini sağlayacaktır. El kol hareketleriyle kendi söylediklerini onaylar bir şekilde hareketlerde bulunmak, muhabbet edilen kişinin de dikkatini çekecektir. Vücut dilini kullanmak ilgi çekici bir görünüme sahip olmak için yeterli bir eylemdir. Bu eylemin her zaman doğru bir şekilde kullanılması gerekir.
Etkili Konuşma Yapabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Etkileyici bir konuşma yapabilmek için kişinin kendi cümlelerini özenle seçmesi gerekmektedir. Eğer çok önemli bir konuşma yapılacaksa kişinin önceden kendini hazırlaması gerekmektedir. Muhabbet edilecek olan kişinin sahip olduğu konum ve aradaki samimiyete göre cümleler belirlenmelidir. Aksi takdirde kişinin yanlış anlayabilme olasılığı artacaktır. Sohbet kalitesini üst düzeyde tutmak için dikkati dağıtacak hareketler yapmamak gerekir. Başka şeylerle uğraşılmamalı, etrafa bakılmamalı ve konuşan kişinin gözlerine bakmak gerekir. Etkileyici bir dil kullanabilmek için ses tonu dengeli bir şekilde ayarlanmalıdır. Yüksek sesle konuşmak, muhabbet edilecek olan kişiyi rahatsız edecek ve etkileyiciliği yok edecektir. Bu yüzden hafif bir ses tonuyla ifade etmek daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
193 okuma
23 Haziran, 2019
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?